Opieka i zacieśnianie więzi z dzieckiem jest łatwe i przyjemne, kiedy jest jeszcze małe i samo szuka kontaktu z rodzicem. Czas ucieka jednak bardzo szybko. Z małego bobasa wyrasta niepostrzeżenie przedszkolak, potem uczeń, a wreszcie – zbuntowany nastolatek. Rodzice zwykle nie są na to w żaden sposób przygotowani. Intuicja podpowiada im jednak, że to właśnie w tym trudnym okresie dojrzewania należy zadbać o zacieśnianie więzi z dzieckiem. Jak spędzać wartościowy czas z dziećmi – zarówno małymi, jak i starszymi? Podpowiadamy w naszym artykule.
Najlepszym sposobem na wspólne popołudnie jest relaksujący serial komediowy, który pozwoli zdystansować się od własnych kłopotów z dziećmi. Warto się przyjrzeć produkcji zatytułowanej Rodzice, w której główne role grają Martin Freeman (Paul) oraz Daisy Haggard (Ally). Para na pozór przeciętnych rodziców wychowuje dwójkę małych dzieci, a rozgrywające się na ekranie perypetie bardzo często przypominają sytuacje z życia wzięte. Serialowa żona i mama Ally prowadzi studio nagrań i ma niesamowitą moc rozśmieszania swojego męża. Nigdy nie zapomina także o przeczytaniu swoim dzieciom bajki na dobranoc. Mimo to serialowa rzeczywistość pozbawiona jest lukru, a wręcz przeciwnie – momentami jest do bólu prawdziwa. W tej bezkompromisowej produkcji bohaterowie starają się połączyć pracę z życiem rodzinnym i wychowaniem dzieci. Jak w każdej rodzinie pojawiają się niesnaski, a małżeństwo przeżywa kryzysy. W niektórych sytuacjach można dostrzec jak na dłoni podobieństwo do życia własnej rodziny, lecz jednocześnie pozwala się to zdystansować i zrozumieć, że żaden rodzic nie jest idealny. Wychowanie to ciężka praca, która każdego dnia przysparza wielu wątpliwości i zmartwień.
Kiedy już zrelaksujesz się, oglądając serial, zastanów się nad tym, jak możesz spędzić czas ze swoimi dziećmi. Wydaje się, że nastolatek nie potrzebuje już zabaw z rodzicami, ale to nieprawda. Doskonałym sposobem na zacieśnianie więzi, a przy okazji poznanie swojego nastolatka, są rodzinne gry planszowe. Ciekawym pomysłem jest zaangażowanie całej rodziny w gry typu RPG. W przyjaznych warunkach znacznie łatwiej jest się otworzyć i rozpocząć rozmowy nawet o poważnych sprawach. Możesz się w ten sposób dowiedzieć, co nurtuje twojego nastolatka. Taki dzień z planszówkami to także świetny pomysł na świętowanie urodzin! Składając życzenia urodzinowe dla dziecka, można mu wręczyć grę planszową i zaproponować wspólną rozgrywkę. Trzeba pamiętać, że dzieci w tym wieku bardzo podkreślają swoją indywidualność. Zarówno życzenia urodzinowe dla córki, jak i dla syna powinny płynąć prosto z serca i dotyczyć ściśle ich zainteresowań i upodobań.
Wiele ciekawych inspiracji (pomysły na prezenty, wiersze dla dzieci, życzenia dla dzieci, sposoby spędzania wolnego czasu z dziećmi) zamieszcza serwis rodzice.pl.
Jesteś jednym z tych rodziców, którzy niemal każdą wypowiedź rozpoczynają od słów: „a kiedyś to było…”? Zapomnij o tym. Wirtualny świat, elektronika, gadżety – nie da się tego uniknąć. Znacznie lepiej jest poznawać ten świat razem ze swoimi dziećmi, a jednocześnie trzymać rękę na pulsie i uczyć je, jak bezpiecznie posługiwać się aplikacjami i serwisami społecznościowymi. Nagranie wspólnego Tik Tok-a pomoże przełamać lody pomiędzy dorastającym dzieckiem a rodzicami, którzy nie zawsze wykazują się zrozumieniem dla swoich dzieci. Jako rodzic można także pomóc dziecku przygotować wartościowy kontent na Instagrama, instruując je przy okazji, na jakie niebezpieczeństwa w sieci zwracać uwagę.
Wspólne spędzanie czasu, kiedy różnica wieku między dziećmi jest duża, to nie lada wyzwanie. Każda z pociech ma bowiem inne potrzeby, a także zainteresowania. Jak to wszystko pogodzić, by cieszyć się swoją obecnością? Warto zaangażować starsze dzieci w zabawy z młodszymi pociechami. Starsze rodzeństwo może pomóc poznawać maluchom zegar i znaczenie godzin lub wymyślać zwariowane zagadki dla dzieci. Można także wybrać się wspólnie na wycieczkę – rowerową lub pieszą. W okresie zimowym idealnym pomysłem będzie wypad na lodowisko. Kolejna propozycja to rodzinny wieczór filmowy. Zróbcie popcorn i zasiądźcie razem przed telewizorem. Niech to będzie cotygodniowy rytuał. Dzieci mogą na zmianę wybierać tytuły filmów czy bajek. Współczesne animacje to przednia rozrywka dla całej rodziny. Kolejnym wartym rozważenia pomysłem, który dodatkowo niesie za sobą wartość edukacyjną, jest wolontariat – może to być nawet pomoc w lokalnym schronisku. Wspólny cel i chęć niesienia pomocy łączy ludzi, wzmacnia więź nie tylko rodzic-dziecko, ale i poprawia relacje pomiędzy rodzeństwem. Ponadto dziecko rozwija w sobie empatię, a także czuje się potrzebne – jest to istotne szczególnie w przypadku nastolatków, które coraz częściej zmagają się z brakiem samoakceptacji, a nawet z młodzieńczą depresją.
Podsumowując – istnieje wiele różnych sposobów na to, by relacje w rodzinie były prawidłowe. Warto się temu przyjrzeć zwłaszcza, kiedy nasze dziecko wkracza w niezwykle trudny okres dojrzewania i potrzebuje szczególnego wsparcia.