Styl industrialny jest coraz częściej wybieranym do aranżacji wnętrz nie tylko w domach, ale także w innych przestrzeniach. Jest wiele powodów, dla których cieszy się ona tak dużą popularnością, jednak na pierwszym miejscu wskazuje się na prostotę i pewną surowość, która bez problemu pasuje do każdego wnętrza.
Ze względu na charakter stylu stoły industrialne sprawiają wrażenie dość ciężkich i jednocześnie masywnych mebli. Jest to spowodowane między innymi wykorzystywanymi do ich produkcji materiałami. Meble, które spełniają w stu procentach cechy stylu industrialnego wykonuje się bowiem z naturalnego drewna oraz materiałów takich jak stal. Widać to szczególnie przy produkcji na przykład stołów, które składają się po prostu z drewnianego blatu i stalowych, prostych nóg. Dodatkowo producenci zwracają uwagę na rodzaj wykorzystywanego drewna, najczęściej bowiem stosuje się gatunki twarde, jak na przykład dąb. Poza wytrzymałością mają one niepowtarzalny wygląd, który również meblom nadaje indywidualnego charakteru.
Odpowiednio wybrany stół industrialny powinien być właściwie dopasowany do konkretnego pomieszczenia, szczególnie jak mowa o jego wielkości. Rozwiązaniem, które jest bardzo często wykorzystywane jest stół industrialny rozkładany, dają możliwość uzyskania w razie konieczności znacznie większej ilości miejsca i przestrzeni. Dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie na co dzień nie jest potrzebna duża powierzchnia stołu, jednak warto mieć alternatywę w razie konieczności. Ze względu na wygląd jak również często wagę stołów industrialnych stosowane w nich rozwiązania dotyczące rozkładania stołu często różnią się od tych wykorzystywanych w innych meblach. Dość rzadko stosuje się opcję z wysuwanym dodatkowym blatem, ze względu na jego bardzo duża wagę i tym samym problemy związane nie tylko z samym rozkładaniem, ale również zapewnieniem odpowiedniej podpory do dodatkowego blatu w konstrukcji stołu. Dlatego często stosowanym rozwiązaniem, jak chodzi o rozkładanie stołów w stylu industrialnym jest wykorzystanie podwójnego blatu. W czasie, kiedy nie potrzeba dużej powierzchni blat składany jest na pół, co znacznie zmniejsza jego wielkość. Taka konstrukcja sprawia, że stół jest stabilny zarówno w sytuacji, gdy blat jest poszerzony, jak też wówczas, gdy jest złożony. Oczywiście wszystkie elementy, które odpowiadają za mechanizm rozkładania muszą być odpowiednio dopasowane do wagi elementów, czyli równie stabilne co sam stół.