Żadna uroczystość nie byłaby tak wyjątkowa, gdyby nie goście, którzy w niej uczestniczą i są świadkami ważnego dla nas dnia. Dotyczy to zarówno ślubów i wesel, jak i urodzin, komunii, chrztu i wielu innych imprez, do których zazwyczaj przygotowujemy się z wyprzedzeniem. Wiele mówi się o strojach, dekoracjach i poczęstunkach, ale z zaproszeniami? Jak i kiedy zapraszać gości?
Goście na uroczystościach stanowią bardzo ważną jak nie najważniejszą część każdego spotkania, niezależnie od sytuacji. Ślub, wesele, komunia, chrzest, urodziny czy rocznica, każde z nich zyskuje na znaczeniu, gdy wraz z nami, ten dzień będzie świętowało grono najbliższych nam osób – rodzina oraz znajomi. Aby mogli się oni pojawić na tak istotnej dla nas uroczystości, nie wystarczy tylko ich powiadomić i swoich planach, ale zgodnie z zasadą grzeczności, dobrze jest przesłać odpowiednie zaproszenia.
Formowanie zaproszeń dla wielu osób bywa problematyczne, zwłaszcza gdy chcemy je stworzyć samodzielnie, by w ten sposób były wyjątkowe, a goście mogli poczuć się wyróżnieni. Sposób na to, jak napisać zaproszenie doradza tekstowy.net, z którego artykułu można dowiedzieć się jak stworzyć naprawdę wyjątkową kartkę. W sieci nie brakuje także wielu innych propozycji i pomysłów, przy czym warto pamiętać o tym, by każde zaproszenie posiadało zestaw najważniejszych informacji. Innymi słowy, kto zaprasza, kogo, gdzie, z jakiej okazji, kiedy odbędzie się uroczystość i w jakich godzinach.
Oczywiście zaproszenia można też zakupić gotowe w całości lub z miejscami do wypełnienia. Wiele firm się tym zajmuje, oferując nierzadko ciekawy, zabawny albo nietypowy design.
Niezależnie do typu uroczystości, na którą się zaprasza, zawsze, absolutnie zawsze powinno się to robić z większym wyprzedzeniem. Chodzi przede wszystkim o to, by goście mieli czas na reakcję i ewentualne ustawienie swojego harmonogramu pod to wydarzenie lub zawiadomienie o tym, że z jakichś powodów nie będą mogli się pojawić. To także daje nam możliwość zareagowania w razie, gdyby nagle okazało się, że nie będzie mogło pojawić się więcej osób. Wówczas ma się szansę na wysłanie kolejnych zaproszeń dla osób na przykład z listy rezerwowej.
Najczęściej mamy tutaj do czynienia z zaproszeniami w formie pisemnej – listu lub kartki, którą wysyła się pocztą albo wręcza osobiście. Rzadziej zdarzają się zaproszenia przekazywane ustnie bezpośrednio czy przez telefon, z racji tego, że bardzo łatwo zapomnieć o treści rozmowy. Pisemne zaproszenie, gdzie czarno na białym jest ukazane kto kogo i na co zaprasza, jest zdecydowanie bardziej oficjalne. Dodatkowo w ten sposób daje się jasno do zrozumienia: „chcę, abyś/cie był/była/byli ze mną w tym wyjątkowym dniu”. Najlepiej w miarę możliwości zaproszenia najlepiej przekazywać osobiście, jednak jeżeli osoby, które chcielibyśmy widzieć, mieszkają daleko, wysłanie kartki pocztą jest jak najbardziej wskazane. Często mówi się też, że w takich przypadkach dobrze wcześniej uprzedzić daną osobę o zamiarze przesłania zaproszenia.