Dlaczego warto mieć w domu papier ścierny? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, co to jest papier ścierny i do czego właściwie służy. Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Jak wykorzystać papier ścierny w domu? Akcesorium tego rodzaju wykorzystuje się głównie do szlifowania drewna, matowienia lakierów czy farb, a także polerowania kamienia czy tworzyw sztucznych. Papier ścierny przydaje się głównie podczas remontów, ale nie tylko. Do czego jeszcze może posłużyć materiał ścierny? Podpowiadamy w poniższym wpisie.
Czym jest papier ścierny i do czego właściwie służy? Otóż papiery ścierne to nic innego jak – po prostu – wyroby ścierne, które wykorzystuje się do ściernej obróbki powierzchni wykonanych z drewna, tworzywa sztucznego czy metalu. Papier ścierny najczęściej sprzedaje się w formie arkuszy – na przykład w formacie A4 lub taśm.
Na rynku można znaleźć papiery ścierne drobnoziarniste oraz gruboziarniste. Właściwość związaną z ziarnistością oznacza się za pomocą liczb – na przykład 30, 120 czy 360. Liczba wiąże się oczywiście z wielkością ziaren, które znajdują się na danym materiale ściernym. I tym samym im większa liczba znajdzie się w oznaczeniu, tym drobniejsze ziarno zostało wykorzystane do produkcji ściernego papieru.
Jak wspominaliśmy, papier ścierny służy do obróbki różnego rodzaju powierzchni. Dobiera się go w zależności od przedmiotu, który planujemy obrabiać. Na przykład do obróbki drewna poleca się papier ścierny, który wyróżnia się właściwościami antystatycznymi. W przypadku metalu natomiast najlepszym rozwiązaniem będą ścierne płótna, charakteryzujące się przede wszystkim wysoką wytrzymałością oraz żywotnością. W sklepach można znaleźć także gąbki ścierne czy specjalną włókninę ścierną. To produkty, które stosuje się do tak zwanej obróbki wykańczającej – szczególnie wtedy, gdy bardzo ważna jest dbałość o każdy szczegół i precyzja.
Dlaczego warto mieć w domu papiery ścierne? Tego typu rodzaj papieru ściernego przydaja się przede wszystkim podczas remontu mieszkania. Na przykład papier ścierny używa się do szlifowania ścian, aby były równe i gładkie. Jeśli chcesz – na przykład – zamalować ścianę, która wcześniej była pokryta olejną farbą, na początku trzeba ją będzie zmatowić. Do tego również używa się papieru ściernego – z reguły grubszego. Ponadto papier ścierny przydaje się przed malowaniem stolarki okiennej lub futryny drzwi. W pierwszym przypadku chodzi oczywiście o drewniane okna.
Jeśli chodzi o remont, papier ścierny jest doskonałą opcją także, która przyda się przy odnawianiu parkietu drewnianego. Za pomocą materiału ściernego można bez problemu zdjąć starą powłokę. Podobnie sprawa wygląda z blatami, które chcemy poddać olejowaniu. Tu także możemy zeszlifować powierzchnię odpowiednio dobranym papierem ściernym.
Materiały ścierne przydadzą się w domu także wtedy, gdy będziemy chcieli odnowić nasze meble. Za pomocą papieru bez problemu usuniesz starą farbę, lakier czy uszkodzoną warstwę zewnętrzną. Dopiero po szlifowaniu należy zabrać się za lakierowanie, malowanie czy olejowanie – w zależności, jakie wykończenie Cię interesuje. Za pomocą papieru ściernego meble można także efektownie postarzyć. Jeśli natomiast chcesz odświeżyć swoją kuchnię i nie możesz ze względów finansowych pozwolić sobie na gruntowny remont, możesz wykorzystać papier ścierny do zmatowienia frontów szafek kuchennych i płytek, a następnie pomalować je na interesujący Cię kolor. Dzięki temu niskim kosztem uzyskasz całkiem nowe wnętrze.
W domu papier ścierny może mieć także nietypowe zastosowanie. A mianowicie wiele osób wykorzystuje tego rodzaju rozwiązania, gdy inne metody czyszczenia zawodzą. Na przykład papier ścierny świetnie sprawdza się do czyszczenia fug. Oczywiście, cały proces należy przeprowadzić niezwykle starannie, uważając, aby nie porysować glazury. Należy oczywiście pamiętać o odpowiednim dobraniu podłoża ziarna ściernego, ale dzięki temu, że papiery ścierne występują w wielu rodzajach, nie powinno być z tym problemu. Najlepiej więc podczas najbliższych zakupów pamiętać o papierze ściernym, nawet jeżeli aktualnie nie jest potrzebny.