Niemowlęta przesypiają większość doby. Sen jest niezwykle istotny dla ich prawidłowego rozwoju, warto więc zadbać o to, by nic nie budziło maluszka i miał zapewnione optymalne warunki do spania.
Chcąc zagwarantować dziecku zdrowy sen, coraz więcej rodziców, zamiast inwestować w pierwszą pościel, zaczyna od specjalnego śpiworka. Pod wieloma względami jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż tradycyjne kołderki.
W przeciwieństwie do zwykłej kołderki, przy śpiworku dziecko nie może się odkryć, a więc nie będzie się budzić ani się nie przeziębi. Co za tym idzie, rodzice nocnych wiercipiętów też mogą nareszcie przespać noc. Dziecko się nie odkryje, ale też nie zakryje buzi, co mogłoby utrudniać oddech i zagrażać jego zdrowiu i bezpieczeństwu. Ponieważ śpiworki kupuje się na konkretny rozmiar, to materiał nie będzie się rolować i ugniatać, a jednocześnie maluch może machać nóżkami i ma swobodę ruchów.
Oferta śpiworków dziecięcych jest duża, więc zanim wybierzemy model, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim liczy się pora roku. Śpiworka nie kupuje się na zapas, więc można łatwo określić, kiedy będziemy z niego korzystać. Modele na zimę są ciepłe, czasem z rękawkami. Muszą zapewnić komfort cieplny maluszkowi nawet w chłodniejsze noce. Te same śpiworki latem nie sprawdzą się w ogóle. Mało tego, wcale nie będą wpływać na spokojny sen dziecka. Przegrzewając dziecko, zwiększamy ryzyko przeziębienia i infekcji, obniżamy jego odporność, przyczyniamy się do powstawania podrażnień skóry i oczywiście gorszego humoru dziecka w ciągu dnia.
Wybierając śpiworek dla niemowlaka na lato, musimy zwrócić uwagę na to, by z jednej strony zapewniał ciepło, a z drugiej był przewiewny. Producenci śpiworków proponują na cieplejsze miesiące znacznie cieńsze modele. Są bez rękawów i szyje się je z bawełny lub bambusa, przy czym te drugie cieszą się coraz większą popularnością. Z czego to wynika?
Można zaobserwować, że coraz chętniej sięgamy po produkty naturalne i ekologiczne. Bambus doskonale to odzwierciedla, ale jego zalety są znacznie szersze niż to, że jest eko. Pod względem większości właściwości można go przyrównać do bawełny. Gwarantuje przepuszczalność i przewiewność. Jeśli ułożymy maluszka w śpiworku z bambusa nawet w najbardziej upalny dzień, zyskujemy pewność, że jego skóra się nie przegrzeje i nie będzie pocić. Co ciekawe, bambus jest również materiałem antybakteryjnym, antygrzybicznym i antystatycznym. Oznacza to, że sięgając po bambusowy śpiworek, dodatkowo wspieramy zdrowie niemowlaka i mamy pewność, że będzie dobry dla alergika.
Ze śpiworka można korzystać nie tylko w domu, ale również na spacerze. W bardzo upalne dni podczas drzemki dziecko wystarczy przykryć pieluszką, ale często przyda się coś troszkę cieplejszego. I tutaj istotna jest kolejna właściwość bambusa – skutecznie chroni skórę przed promieniowaniem UV.
Kwestię materiału i grubości wyjaśniliśmy już wcześniej, ale oprócz tego powinniśmy spojrzeć na to, jak jest wykonany śpiworek. Liczy się to, w jaki sposób są zrobione wszystkie łączenia i przeszycia, czy śpiworek łatwo się zapina. Poza tym spójrzmy na to, czy produkt posiada atesty i certyfikaty. To, że jest z bawełny lub bambusa, nie jest jednoznaczne, z tym że barwniki użyte do tworzenia kolorowych wzorów są równie bezpieczne, a skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa.
Bardzo często śpiworek pełni rolę prezentów dla młodych rodziców, a wtedy pojawia się pytanie, jaki rozmiar będzie najodpowiedniejszy. Jeśli chcemy go kupić dla nowo narodzonego maluszka, wystarczający jest śpiworek na rozmiar 68 cm. Dla dzieci w wieku 6-18 miesięcy kupuje się śpiworki na rozmiar 86 cm, a dla dzieciaczków w wieku 18-26 miesięcy odpowiedni jest rozmiar 98 cm. Nie zapominajmy przy tym, że grubość śpiworków na lato i zimę jest inna, więc musimy zastanowić się, kiedy maluszek będzie w nim spał.
Ciekawe modele śpiworków, z materiałów idealnych na lato, można znaleźć na stronie: https://kidspace-shop.com/. Mowa tutaj np. o śpiworkach bambusowych, które mają wspaniałe właściwości termoregulacyjne.