Próbując oderwać dzieci od tabletów i komputera doskonałą propozycja jest snzurek. Wydawać się może z pozoru banalny i nudny, mało interesujący, tymczasem możliwości zabawy sznurkiem jest całe mnóstwo. Nie tylko małe kocięta lubią ganiać za sznurkiem. Kreatywnie wykorzystując sznurki można z nich uczyć pomoc edukacyjną, zabawkę, pomoc rehabilitacyjną, sensoryczny itd.
Najlepszy dla maluchów jest sznurek bawełniany. nie może być zbyt długi aby nie narazić maluch na niebezpieczeństwo zaplątania się w sznurek. Wykorzystując różnej długości odcinki sznurka można układać z nich jeden długi sznurek według linii, jak i według wzoru, układać sznurki sortując je według długości od najkrótszego do najdłuższego i przeciwnie. Ponadto sznurki można sortować kolorami, splotami. Tnąc odpowiednio parami kawałki sznurków można bawić się w znajdowanie pary. Jak widać możliwości zabawy jest wiele.
W przypadku starszych dzieci zabawy sznurkiem mogą być bardziej złożone. sznurek może być pomocą sensoryczną do nauki wiązania butów, wiązania węzłów, plecenia. Często sznurek wykorzystywany jest do nauki literek. Ze sznurka dzieci układają napisy z liter ucząc się kolejności ruchu przy kreśleniu litery. sznurek w odcinkach może służyć do przeliczania, nauki mierzenia odległości. Ze sznurka mogą powstawać plecionki jak też inne prace jak oklejane sznurkiem słoiczki itp. Poza zabawami plastycznymi, manualnymi sznurek służyć może do zabaw ruchowych chociażby jako skakanka. wystarczy ułożyć ze sznurka kółka na podwórku aby utworzyć pole do skakania w tradycyjne klasy, zabawę w twistera, czy rzut do celu.
Sznurek bawełniany wykorzystać można do podobnych zabaw i ćwiczeń w rehabilitacji osób chorych i starszych. To świetna aktywizacja i ćwiczenie dla mózgu. Najlepszym przykładem są makramy, które pozwalają na tworzenie kreatywnych wzorów, ćwiczenie sprawności rąk i koordynację linii oko-ręka. Tym sposobem sznurkowe zabawy nie są zarezerwowane jedynie dla najmłodszych, to świetny sposób na stworzenie ciekawych przedmiotów i hobby. Makramy nauczyć się można stosunkowo łatwo i samodzielnie, a rozwijać swe umiejętności nieustannie.
Jak widać sznurek potrafi być zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. By zacząć zabawę ze sznurkiem wystarczy jeden motek warty kilkanaście złotych, a dostępny zarówno w pasmanteriach stacjonarnych jak i sklepach online. Największy wybór sznurków do zaplatania i świetnych do rozmaitych zabaw, prac manualnych znajdziemy w sklepach dziewiarskich i dedykowanych hobbystom makramy. Sznurki bawełniane dostępne są w pełnej palecie barw. Co więcej nie musimy kupować sto metrów sznurka a można nabyć sznurek na metry, czasem i w krótszych odcinkach. Gdy zabawa sznurkowa się nam znudzi zawsze możemy wykorzystać go w innym celu np. dekoracyjnym, ale nie tylko. To bardzo wdzięczny surowiec, także do celów użytkowych czysto prozaicznych jak do związania kilku pojedynczych elementów.