Święta Bożego Narodzenia to niewątpliwie najpiękniejszy czas w roku, który najczęściej spędza się z najbliższymi w domu. Urządzamy nasze otoczenie i dokładamy wszelkich starań, aby wykorzystać tradycyjne akcenty, w tym rośliny. Przed świętami Bożego Narodzenia dekorujemy nasze domy i mieszkania, aby jak najbardziej oddać magiczną atmosferę świąt.
Najważniejszą dekoracją świąteczną jest oczywiście pięknie udekorowana choinka, ale coraz częściej w aranżacjach bożonarodzeniowych wykorzystuje się rośliny doniczkowe, które kwitną zimą. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje bardzo popularna Gwiazda Betlejemska, która stała się już jednym z głównych symboli Bożego Narodzenia. Ale do dekoracji można również użyć innych kwiatów doniczkowych: cyklamenów, grudników lub azalii. Zanim kupisz najpiękniejsze kwiaty doniczkowe, które ozdobią Twoje wnętrze na Święta Bożego Narodzenia, warto wiedzieć o nich trochę więcej. A jeszcze więcej informacji na temat doniczkowych kwiatów i nie tylko znajdziemy pod tym adresem https://www.ogarnijogrod.pl/.
W naturalnych warunkach Gwiazda Betlejemska rośnie jako krzew do 3 metrów wysokości na większości obszaru Ameryki Środkowej. Gwiazda Betlejemska ma intensywnie czerwone przylistki i ciemnozielone liście, ale można też kupić odmiany z białymi, kremowymi, żółtymi przylistkami i bladoróżowymi do różnych odcieni czerwieni. Ostatnio spotyka się również osobniki z przylistkami cętkowanymi, osobniki z zielonymi liśćmi z białymi obwódkami oraz okazy z przylistkami falistymi. Zdrową Gwiazdę Betlejemską można rozpoznać po barwnych przylistkach i gęstych, zdrowych, zielonych, nieuszkodzonych liściach. Roślina powinna również mieć małe żółto-zielone pąki pośrodku pstrokatych przylistków. Ziemia w doniczce nie powinna być ani za mokra, ani za sucha. Dobrze zapakuj wybrany okaz, aby chronić roślinę przed zimnem i wiatrem. Gwiazda betlejemska szybko traci swój urok, po kilku tygodniach kolorowe przylistki znikają, a niektóre liście opadają. Większość z nas po prostu wyrzuca roślinę. Możesz jednak przechowywać ją do przyszłego roku i przynieść do innego kwiatu.
Grudnik to bardzo efektywna roślina pochodząca z lasów tropikalnych Brazylii, rośnie na drzewach i skałach. Piękne, dzwonkowate, kremowe, różowe lub czerwone kwiaty wykwitają na końcach ciemnozielonych gałązek. Kwitnie zazwyczaj na przełomie listopada i grudnia oraz stanowi atrakcyjną zimową ozdobę w domu. Potrzebuje stanowiska jasnego lub półcienistego, nie toleruje silnego nasłonecznienia. Temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Reaguje wrażliwie na zmiany położenia i zrzucanie pąków kwiatowych. Podłoże należy utrzymywać lekko wilgotne, w okresie kwitnienia umiarkowanie podlewać, a roślinę doniczkową nawozić co 4 tygodnie. Grudnik nie wymaga częstego przesadzania.
Cyklamen to dość popularna roślina doniczkowa, która zdobi nasze domy w okresie świątecznym. Cyklamen ma piękne kwiaty, które mają kształt motyli i różnią się kolorem od białego do czerwonego, z całymi lub postrzępionymi płatkami. Roślina kwitnie od października do marca. Liście opadną po kwitnieniu, dlatego należy ją przenieść do chłodnego pomieszczenia. Gdy rośliny wypuszczą nowe liście w maju, należy je przesadzić do kwaśnego, bogatego w próchnicę podłoża. Latem można ją postawić na balkonie lub w lekko zacienionym miejscu w ogrodzie, gdzie temperatura wynosi 15-18 stopni. Podlewaj co najmniej dwa razy w tygodniu podczas kwitnienia – tylko u podstawy – aby gleba nie wysychała.
Dostępnych jest wiele odmian azalii, od białych przez różowe po karmazynowe, z pojedynczymi lub podwójnymi kwiatami. Okres kwitnienia trwa od listopada do maja, chociaż istnieją wczesne odmiany, które kwitną w październiku. Azalie są zwykle traktowane jako rośliny jednoroczne i wyrzucane po kwitnieniu, ale przy odpowiedniej pielęgnacji można je uprawiać przez kilka lat. Aby to zrobić, po kwitnieniu roślinę umieszcza się w chłodnym, niezupełnie ciemnym pomieszczeniu, nie dopuszczając do wyschnięcia, a w połowie maja przenosi się ją do ogrodu lub na balkon i umieszcza w ciepłym półcieniu. Podłoże należy wymienić na nowe, najlepiej torfowe.
Dla tej rośliny należy wybrać dobrze oświetlone miejsce, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła. Okresowo powinno się usuwać zwiędłe kwiaty z łodyg, ponieważ roślina jest bardzo podatna na różne choroby, takie jak szara pleśń. Po kwitnieniu kontynuuj podlewanie i nawożenie, aż liście zżółkną, następnie wstrzymaj się z podlewaniem do lata. Wznów nawożenie i podlewanie przy pierwszych oznakach wzrostu.